از آزمون TKT چه می دانید؟

آزمون TKT) Teaching Knowledge Test) یکی از آزمون های معتبر دانشگاه کمبریج است که میزان مهارت معلمان زبان را می سنجد. در واقع این آزمون برای تشویق معلمان به پیشرفت حرفه ای خود طراحی شده و گامی برای پیشرفت آنها در چارچوب آموزش زبان انگلیسی کمبریج است.این آزمون می تواند اعتباری برای تدریس شما و افزایش فرصت های شغلی باشد. اگر شما در حال تدریس زبان در سطح پایه و تا حدودی پیشرفته هستید، این آزمون میتواند مناسب شما باشد. برای سطوح بالاتر ، آزمون های دیگری مثل TESOL و CELTA وجود دارد. آزمون TKT به شما کمک می کند تا در زمینه های مختلف تدریس مثل روش های مختلف تدریس، روش استفاده از منابع، طراحی و برنامه ریزی دروس و روش های مدیریت کلاس ارتقا پیدا کنید.

ماژول های آزمون TKT

آزمون TKT به ماژول های متفاوتی تقسیم می شود. شما میتوانید با توجه به الویتتان در تمامی ماژول ها و یا فقط در تعدادی از آنها شرکت کنید. ماژول های اصلی برای سنجش پایه ای اصول آموزش زبان انگلیسی طراحی شده اند که شامل ۳ ماژول می باشد.

ماژول ۱- پیشینه یادگیری و تدریس زبان
این ماژول، واژگان و مفاهیم زبان انگلیسی، پیش زمینه های لازم برای یادگیری زبان انگلیسی و فعالیت ها و شیوه هایی برای آموزش زبان انگلیسی را مورد سنجش قرار می دهد.

ماژول ۲- برنامه ریزی درسی و استفاده از منابع برای آموزش زبان
در این ماژول، شما باید مهارت و دانش طرح ریزی آموزشی و درسی و چگونگی استفاده از منابعی که به شما در ایجاد طرح درسی کمک میکنند، داشته باشید.

ماژول ۳- مدیریت فرآیند آموزش و یادگیری
در این بخش، زبان مدرس و نحوه مدیریت کلاس مورد سوال قرار می گیرد.
دانش تدریس در این آزمون با تست هایی هدفمند ارزیابی می شود که مدیریت آزمون را برای شما اسان تر می کند.


آزمون TKT ماژول های تخصصی بیشتری نیز دارد که می توان آنها را جداگانه انتخاب کرد و یا به ماژول های اصلی اضافه کرد.

ماژول CLIL- Content and Language Integrated Learning

در این قسمت، مفاهیمی مثل دانش تدریس و یادگیری زبان انگلیسی، تفکر و مهارت های زبانی در برنامه درسی، چگونگی برنامه ریزی درسی، دانش استراتژی های تدریس و چگونگی ارزیابی از شما سوال خواهد شد.

ماژول YL- Young Learners

ماژول YL به مورادی مثل دانش تدریس به کودکان، برنامه ریزی درسی برای کودکان، استراتژی های تدریس و چالش های یادگیری زبان کودکان اشاره دارد.

نکته: ماژول های KAL) Knowledge about Language ) و ماژول Practical و ماژول های ۱،۲ و۳ رایانه محور از دسامبر سال ۲۰۱۶ در دسترس نیستند.

ماژول های TKT مناسب چه کسانی است؟

مفاهیم دانشی ماژول های ۱ تا ۳ این آزمون شامل زبان، استفاده از زبان، پیشینه و شیوه یادگیری و تدریس زبان است. آزمون TKT برای معلمان زبان انگلیسی در سطوح مبتدی، متوسط و بزرگسالان مناسب است.

همچنین این آزمون می تواند مورد استفاده:
دانشجویان دوره معلمی
معلمانی که مایل به تجدید و گسترش دانش آموزش خود هستند
و معلمانی که موضوعات تدریس متفاوتی دارند؛
قرار بگیرد.

معیار ورودی و الزامات زبان

شما لازم نیست معیار ورودی خاصی برای شرکت در ماژول های ۱ تا ۳ این آزمون داشته باشید، همچنین نیازی به زبان انگلیسی رسمی نیست. اما به هر حال انتظار می رود که شما با شیوه آموزش زبان انگلیسی آشنا باشید. البته اگر شما در ابتدای راه هستید،نگران نباشید چون این آزمون نیازی به داشتن سابقه تدریس ندارد.

ثبت نام آزمون

شما باید از طریق مراکز مجاز آزمون ارزیابی انگلیسی کمبریج اقدام به ثبت نام کنید. پس از تکمیل اطلاعات، شما باید مبلغ مورد نظر را پرداخت کنید. هزینه ثبت نام برای این آزمون ۵۰ پوند است که هزینه هر ماژول آن جداگانه محاسبه و به این مبلغ اضافه می شود. هر ماژول هزینه ای معادل ۳۰ پوند دارد.

ساختار آزمون

هر کدام از ماژول هایTKT شامل یک آزمون با ۸۰ سوال تستی و تطبیقی است، که هر یک حدود ۱ ساعت و ۲۰ دقیقه زمان می برد. شما باید پاسخ سوالات را با مداد در برگه پاسخنامه علامت بزنید. هر سوال ۱ امتیاز دارد.


منابع آزمون

به شما پیشنهاد میکینم برای آزمون TKT منابع زیر را مطالعه کنید.

TKT CLIL (Content and Language Integrated Learning) Handbook
TKT Past Examination Paper 2006
TKT Glossary
Teaching Knowledge Test (TKT) Handbook for teachers
The TKT Course

دریافت مدرک

بعد از اینکه شما ازمون را با موفقیت طی کردید، می توانید مدرک خود را ۴-۳ هقته بعد از اعلام نتایج آزمون دریافت کنید. البته برای آزمون های رایانه ای این زمان کمتر است و حدودا" ۲-۳ هفته بعد از اعلام نتایج مدرک شما آماده می شود. مدرک این آزمون مثل هر سند دیگری حاوی اطلاعات محرمانه شماست. بنابراین اگر مدرک خود را به هر دلیلی گم کردید، می توانید درخواست دهید تا یک تایید رسمی از نتایج آزمون به شما ارائه دهند. واضح است که شما باید برای این درخواست، هزینه اضافی پرداخت کنید.

تفسیر نتایج آزمون

نتایج این ازمون بین ۱ تا ۴ متغیر است. نمره ۱ بیانگر دانش سطحی، نمره ۲ بیانگر دانش مقدماتی اما سیستماتیک، نمره ۳ بیانگر عمق و گستردگی دانش و نمره نشانگر ۴ بالاترین سطح از دانش زبان در حوزه تدریس است. بنابراین قبولی یا ردی در این آزمون معنی ندارد و شما با توجه به پاسخ های خود در آزمون، سطح خود را مورد سنجش قرار می دهید. مسلما" سطوح بالاتر اعتبار بیشتری به شما به عنوان یک استاد یا معلم خواهد داد و فرصت های شغلی بیشتری پیش روی شما قرار خواهد گرفت.