آزمون PET شامل چه بخش‌هایی است؟

PET یکی دیگر از آزمون‌های ارزیابی مهارت زبان انگلیسی است که توسط دانشگاه کمبریج برگزار می‌شود.در صورتی که در آزمون KET نمره قابل قبول دریافت کرده باشید می‌توانید برای شرکت در آزمون PET اقدام کنید.

کسب نمره مناسب در آزمون PET به معنی بالاتر بودن دانش زبان انگلیسی فرد در مقایسه با آزمون KET است. به عبارت دیگر، این آزمون در مقایسه با آزمون KET مشکل‌تر است و پاسخگویی به سوالات آن مستلزم دارا بودن سطح بالاتری از مهارت‌های زبان انگلیسی است.

اخذ نمره قابل قبول در آزمون PET نشان‌ می‌دهد که فرد می‌تواند در یک کشور انگلیسی‌زبان به خوبی با استفاده از مهارتی که در زبان انگلیسی دارد، در روابط اجتماعی و حتی موقعیت‌های مختلف کاری با دیگران ارتباط برقرار کند.

پس اگر در این آزمون موفق شوید می‌توانید مطمئن باشید که قادر خواهید بود در کشورهای انگلیسی‌زبان گلیم خودتان را از آب بیرون بکشید.

آزمون PET نیز مانند KET شامل سه بخش است که در ادامه هر یک را معرفی می‌کنیم.

Reading and Writing

درست مانند آزمون KET، در این آزمون نیز بخش خواندن و نگارش نیمی از نمره کل آزمون را به خود اختصاص داده است.در قسمت Reading متونی به شما ارائه می‌شود که با پاسخ دادن به آنها مهارت درک مطلب شما ارزیابی می‌شود.در قسمت Writing نیز از شما خواسته می‌شود با پاسخ دادن به سوالاتی در رابطه با موقعیت‌های مختلف، مهارت نگارش خود را نشان دهید.درجه سختی سوالات این بخش در مقایسه با آزمون KET بالاتر است.

Listening

در این بخش از آزمون با گوش دادن به مکالماتی که از پیش ضبط شده‌اند توانایی آنها در درک مکالمات شفاهی انگلیسی سنجیده می‌شود.برخلاف آزمون KET که سوالات بخش Listening آن مبتدی هستند، درجه سختی این بخش از آزمون PET، متوسط است.در صورتی که به همه سوالات این بخش پاسخ صحیح داده باشید، یک چهارم نمره کل آزمون را به دست می‌آورید.

Speaking

این بخش از آزمون به صورت شفاهی انجام می‌شود.یعنی یکی از افراد ممتحن به صورت حضوری و رو در رو مکالمه‌ای را به زبان انگلیسی با شما شروع می‌کند تا مهارت گفتاری شما را بسنجد.این بخش به صورت پرسش و پاسخ برگزار می‌شود و مستلزم داشتن مهارت متوسط برای گفتگو به زبان انگلیسی است.بخش Speaking یک چهارم از نمره کل آزمون را به خود اختصاص داده است.

نتیجه آزمون PET

نتیجه آزمون PET شش هفته پس از برگزاری امتحان و به صورت آنلاین اعلام می‌شود.نمره کل شما از میانگین نمراتی که در هر بخش آزمون گرفته‌اید حاصل می‌شود. از آنجایی که داشتن مدرک این آزمون نشان‌دهنده مهارت بالاتری در مقایسه با آزمون KET است پیشنهاد می‌کنیم حتماً جهت شرکت در آن اقدام کنید.

مدرک آزمون PET علاوه بر اینکه اعتبار بین‌‌المللی دارد و می‌تواند یکی از مدارکی باشد که در صورت تمایل به مهاجرت تحصیلی به سفارت‌ها ارائه می‌کنید، نسبت به بسیاری از آزمون‌های دیگر زبان دارای هزینه بسیار کمتری است. همچنین این مدرک مورد تایید بسیاری از کارفرمایان در ارگان‌ها و کسب و کارهای مختلف سرتاسر جهان است به طوری که با ارائه آن می‌توانید شانس اخذ پذیرش ویزای کاری و تحصیلی از کشورهای مختلف را به میزان چشمگیری برای خود بالا ببرید.

منابع آمادگی برای آزمون PET

شما می‌توانید طیف وسیعی از منابع آزمون PET کمبریج را روی وب سایت رسمی ارزیابی
زبان انگلیسی و انتشارات دانشگاه کمبریج پیدا کنید. این منابع شامل کتاب های درسی و آزمون‌های عملی و شامل منابع در هر دو فرمت قابل چاپ و دیجیتال است. منابع شامل موارد زیر است:

Objective PET

Complete PET

Cambridge English: Preliminary 8

Insight into PET

Grammar for PET

Testbank